Strona główna > Polska > Jak Wiadomości TVP pokazywały wizytę prezydenta w Chinach?

Jak Wiadomości TVP pokazywały wizytę prezydenta w Chinach?

Prezydent Andrzej Duda od 23 do 26 listopada przebywał z wizytą w Chinach. Wiadomości TVP wysłały tam swojego korespondenta Jacka Tacika. Niestety, jak zwykle sposób relacjonowania podróży polskiej głowy państwa pozostawia wiele do życzenia.

Dzień pierwszy – poniedziałek 23 listopada

Jest to drugi materiał w serwisie. W zapowiedzi (24 sekundy) słyszymy, że prezydent ma otworzyć polsko-chińskie forum gospodarcze. Potem, już w relacji Jacka Tacika słyszymy o wielkości Szanghaju i stanie chińskiej gospodarki. Są też wypowiedzi osób z polskiej delegacji. Dopiero w połowie materiału pojawia się 12-sekundowa wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. Potem znowu wypowiedzi członków polskiej delegacji o wchodzącej do Azji demokracji oraz 10-sekundowa (!) wypowiedź chińskiej inwestorki. Na koniec 18-sekundowe podsumowanie/komentarz Jacka Tacika.

Długość materiału – 3:30

Ujęcia ze spotkania polskiej delegacji z Chińczykami – 0:30, w tym:

Wypowiedź prezydenta Dudy – 0:12

Dzień drugi – wtorek 24 listopada

Jest to trzeci materiał w serwisie. W 22-sekundowej zapowiedzi Piotra Kraśki słyszymy informację o spotkaniu Andrzeja Dudy z chińskim premierem. Potem 15-sekundowe wprowadzenie Tacika o łączeniu tradycji z nowoczesnością, następnie migawki ze szczytu 16+1 i bardzo krótka, 7-sekundowa wypowiedź polskiego prezydenta. Jakość nagrania jest bardzo słaba, dźwięk stłumiony, tak że trudno zrozumieć co mówi głowa państwa. Następnie migawki ze spotkania i na końcu znowu komentarz Tacika trwający 15 sekund.

Długość materiału – 1:25

Ujęcia ze spotkania polskiej delegacji z Chińczykami – 0:33, w tym:

Wypowiedź prezydenta Dudy – 0:07

Dzień trzeci – środa 25 listopada

Jest to trzeci materiał w serwisie. Prawie cała, trwająca 25 sekund zapowiedź stanowiła opis stanu chińskiej gospodarki. Niemalże mimochodem Piotr Kraśko wspomniał, że doszło do spotkania prezydentów Polski i Chin. Tacik pierwsze 30 sekund poświęca oprawie i powitaniu prezydenta Dudy przez Xi Jinpinga, podkreślając że wszystko zostało dokładnie wyreżyserowane. Potem 4-sekundowa (!) wypowiedź Andrzeja Dudy. Właściwie nie wypowiedź, a wyrwane z kontekstu, nic nie znaczące zdanie. Następnie Tacik wspomina o trzech podpisanych tego dnia umowach między Polską a ChRL.

Dalej jest wypowiedź prezesa BGK, skopiowane z poprzedniego dnia ujęcia ze szczytu 16+1, 15-sekundowa wypowiedź ministra Szczerskiego i animacja trasy kolejowej łączącej Polskę z Chinami. Potem pojawia się 15-sekundowy fragment wypowiedzi Andrzeja Dudy… z dnia poprzedniego (dlaczego nie pokazano jej 24 listopada?). Potem wypowiedź członka polskiej delegacji, chińskiej dziennikarki i parę zdań o Chinach. Na koniec 17-sekundowy komentarz Tacika.

Długość materiału – 3:29

Ujęcia ze spotkania polskiej delegacji z Chińczykami – 1:32, w tym:

Wypowiedź prezydenta Dudy – 0:19

Dzień czwarty – czwartek 25 listopada

Jest to szósty materiał w serwisie. Większość trwającej 18 sekund zapowiedzi Diany Rudnik poświęcona jest spacerowi prezydenta po Wielkim Murze Chińskim. Po dotychczasowym przedstawieniu wizyty można było odnieść wrażenie, że Andrzej Duda pojechał do Chin pozwiedzać najciekawsze atrakcje. Na początku materiału 21-sekundowy wykład Jacka Tacika o historii tej budowli. Potem pojawiają się ujęcia z wizyty polskiej delegacji z prezydentem na czele po oblodzonym fragmencie Muru. Następnie 10-sekundowa wypowiedź Andrzeja Dudy, ponownie kilka ujęć z Muru. Na koniec 14-sekundowy komentarz Tacika o tym, że podpisano wiele ważnych umów, a bardzo dużo będzie zależało od przedsiębiorców.

Długość materiału – 1:22

Ujęcia ze spotkania polskiej delegacji z Chińczykami – 0:30, w tym:

Wypowiedź prezydenta Dudy – 0:10

Komentarz

Przez 4 dni Wiadomości TVP pokazały łącznie 9 minut i 48 sekund relacji z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy do Chin. Łączny czas ujęć spotkań delegacji polskiej z Chińczykami wyniósł 3 minuty i 5 sekund, natomiast łączna długość wypowiedzi prezydenta wyniosła 48 sekund. Dłużej mówił sam korespondent, bo przez 2 minuty i 24 sekundy. Koszty wysłania polskiej ekipy telewizyjnej do Chin nie odzwierciedlały jakości przekazu z Państwa Środka.

Z przykrością należy stwierdzić, że Jacek Tacik pojechał do Chin bardziej na wycieczkę, niż po to, by relacjonować wizytę prezydenta. Wiele rzeczy zostało pokazanych byle jak, po łebkach, a niektóre w ogóle zostały pominięte jak choćby spotkanie Andrzeja Dudy z Polakami mieszkającymi w Chinach. Pozornie mało istotne wydarzenie nabiera jednak znaczenia w momencie, gdy uświadomimy sobie, że takie spotkania podczas zagranicznych wizyt stanowią ważny element polityki prezydenta. Korespondent TVP skupiał się często na rzeczach mało istotnych, takich jak historia Muru Chińskiego, czy kwestie związane z oprawą uroczystości.

Jak zauważyły na Twitterze Hania Shen i Olga Alehno z Gazety Polskiej Codziennie, pojawiający się w poniedziałkowej i środowej relacji Tacika z Chin Sławomir Majman to dobry kolega prezesa TVP Jacka Daszczyńskiego. Jakby tego było mało, Majman po I turze wyborów prezydenckich obrażał Andrzeja Dudę nazywając go człowiekiem o „złośliwym uśmiechu i spoconej twarzy”. Nie ukrywał też swojego poparcia dla Bronisława Komorowskiego. Dla niego znalazło się łącznie 19 sekund czasu antenowego.

Reklamy
Kategorie:Polska
 1. Eryka
  28 listopada 2015 o 18:23

  Juz niedlugo skroca im kadencje.Zaprzestana relacjonowac na dligo.

 2. stacho
  28 listopada 2015 o 21:30

  mam nadzieję że wkrótce wszystko się zmieni i nie będzie lis się tuczył za nasze pieniądze

 3. Anonim
  28 listopada 2015 o 23:09

  Jaki Prezydent taka relacja….

 4. Paula
  29 listopada 2015 o 00:15

  Dlaczego wywalenie tej sprzedanej niemcom ekipy TVP musi trwać tyle czasu!

 5. Kazik
  29 listopada 2015 o 01:45

  Pogonic te psy

 6. Jadwiga
  29 listopada 2015 o 09:58

  Krew ich zalewa, na szczęście Polacy zrozumieli i wybrali godnego przedstawiciela naszego narodu, za którego nie musimy się wstydzić i który może uratuje Polskę przed upadkiem.

 7. Anty system
  29 listopada 2015 o 12:02

  Ten wasz prezydencik to pisowski watażka.

 8. Anonim
  29 listopada 2015 o 12:30

  @Anty system: szogun był lepszy?

 9. Agie
  29 listopada 2015 o 12:33

  A ty Anty system jesteś sprzedajnym Judaszem zapewne, nieprawdaż?!

 10. Jacek
  29 listopada 2015 o 18:57

  Tak, widać wyraźną różnicę – 30 lat temu jak pierwszy sekretarz gdzieś się wybrał, to TV dużo więcej czasu temu poświęcała i dobitniej podkreślała wszystkie zalety. I jak widać z powyższego tekstu jest zapotrzebowanie na takie pokazywanie…
  No i gratuluję skrupulatności w zliczaniu sekund wizyjnych :-)

 11. Anonim
  30 listopada 2015 o 17:29

  Polemizować każdy może ,ale czy to z tej parji ,czy z tej to jest PREZYDENT POLSKI WYBRANY W WYBORACH DEMOKRATYCZNYCH I NALEŻY SIE SZACUNEK ,a takie knowania jaki prezydent itd itp nie przystoi narodowi polskiemu na forum krytykować POLAKA .Wiecie wszyscy że tak robili tylko sprzedawczyki i i ci ,którzy sprzedawali na potegę swoich braci w drugiej wojnie światowej .KAŻDY WIE JAK NA NICH MÓWIONO .
  Pozdrawiam wszystkich .

 12. 30 listopada 2015 o 20:27

  Jest bardzo mocno podejrzane dlaczego nasza telewizja tak wyrywkowo pokazywała relacje z wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. Bardzo źle to świadczy o poziomie władz naszej telewizji, której kierownictwo pracuje na korzyść Niemiec, a nie własnego kraju, skoro posuwają się do tego typu koszmarnych zniekształceń w przekazie bardzo istotnych wydarzeń dla Polski i Polaków. Poza tym sabotują głowę państwa i polskich telewidzów.

 13. MichałM
  4 stycznia 2016 o 23:23

  Jak widać materiał też jest czytany w 2016 ;) Takie „relacjonowanie” pozwala nam Polakom myślącym samodzielnie wynieść odpowiednie wnioski. Jeżeli PiS nie zrobi czegoś z Tacikiem i innymi reżimowymi redaktorami to my się tym zajmiemy.

 1. 28 listopada 2015 o 14:08

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: